Hjem » FAP – Viborg – LAP

FAP – Viborg – LAP

logo_lap

Kontaktperson:
Tom Jul Pedersen

Adresse:

Tlf.: 29 88 45 32
Email: tomjulpedersen@gmail.com

Facebook: FAP - Viborg - LAP

FAP – Viborg Amt er en 100 % brugerstyret forening og samtidig en grundforening til LAP (Landsforeningen af nuværende og tidligere Psykiatribrugere). Foreningens formål er at organisere nuværende og tidligere brugere af psykiatrien i det tidligere Viborg amt for at formulere en politik og stille krav om indflydelse på behandlingen og sociale tilbud i foreningens område. FAP er uafhængig af partipolitiske, økonomiske, behandlingsmæssige og religiøse interesser.

Vi holder hyggeaften en gang om måneden, og et par gange om året har vi foredrag, filmaften eller lignende. Som medlem af FAP er der mulighed for gratis juridisk rådgivning og mulighed for at engagere sig som bruger på møder og landsmøder. Som medlemmer kan optages enhver, der er eller har været bruger af psykiatrien. Indmeldelse sker direkte til LAP (se ovenfor)