Hjem » Bryd Grænser v/Kræftrådgivningen

Bryd Grænser v/Kræftrådgivningen

logo_bryd_graenser

Kontaktperson:
Ida Holbek

Adresse:
c/o Kræftrådgivningen Viborg
Toldboden 1, 2.sal
8800 Viborg

Tlf.: 53 56 42 32
Email: info@brydgraenser.cancer.dk

Facebook: Bryd Grænser v/Kræftrådgivningen

Bryd Grænser v/Kræftrådgivningen - 

https://www.cancer.dk/brydgraenser/

Foreningens formål er at samle kræftramte og kræftoverlevere fra hele landet til den årlige Hærvejsmarch i Viborg Kommune. Foreningens formål søges gennemført ved bl.a.: – Etablering af Bryd Grænser lokalafdelinger rundt om i landet – Etablering af træningsture forskellige steder i landet Bryd Grænser – I gang igen med eller efter kræft – er et tilbud til kræftramte/-overlevere om at dyrke motion sammen med andre ligestillede. Gåture kan i lighed med andre former for motion være med til at opbygge både psyken og fysikken under og efter en kræftsygdom.